تبلیغات
وبلاگ گیاه شناسی وپرورش گیاهان - دیفن باخیال

نگهداری و تکثیر گیاه دیفن باخیا

گیاه دیفن باخیا. پرستار امروز

 

این گیاهان دائمی همیشه سبز، بومی آمریکای جنوبی بوده و بخاطر برگهای زیبایش کاشته می شود. و برای گلخانه‌ها و آپارتمان های شوفاژ دار و یا در مکانهائیکه درجه حرارت زمستان به اندازه کافی باشد مناسب است. گونه های مختلف این گیاهان تقریبا دارای نیازهای مشابهی از نظر آب و هوا و رطوبت می باشند. برگها تقریبا بیضی کشیده با نوک تیز و در روی ساقه بطور مارپیچ بوجود می آیند. رنگ برگها معمولا سبز تیره و دارای نقاط یا لکه های سفید کرم رنگی در دو طرف رگبرگ اصلی می باشند. تقریبا حاشیه برگها سبز است. فاصله برگها نسبتا کم است. اندازه برگها بر حسب گون متغیر بوده و در بعضی از گونه ها به اندازه های نسبتا بزرگی (50 سانتیمتر) می رسد. با وجود اینکه گیاه همیشه سبز است، عمر برگها کوتاه بوده و به تدریج می ریزند. این گیاه در گلدان بندرت گل می کند. اگر گیاه امکان رشد داشته باشد بلندی آن به دو متر و نیم نیز می رسد. ساقه، محکم و تو پُر می باشد. شیره گیاهان این جنس سمی است و باید از تماس آن با چشم و دهان اجتناب کرد. بلعیدن شیره تلخ این گیاه باعث ورم بافت های ظریف گلو شده بحدی که قوه گویائی را فلج می کند.

نگهداری

این گیاه به حرارت و رطوبت نیاز دارد. در زمستان نباید کمتر از 16 درجه سانتی گراد باشد ولی تا 13 درجه سانتیگراد را نیز تحمل می کند. در حرارت 7 درجه سانتیگراد گیاه برای مدت کوتاهی زنده می ماند ولی برگهای پائینی خود را بسرعت از دست می دهد. در حرارت مناسب گیاه برای تمام سال بدون توقف به رشد خود ادامه می دهد. در زمستان به نور بیشتری نیاز دارد ولی در سایر فصول و بخصوص در تابستان مکانهای سایه روشن برای آن مناسب میباشند و نور مستقیم خورشید روی برگهای لطیف آن ایجاد سوختگی می کند.در اتاق و یا آپارتمان ها باید آنرا در مکانهای روشن قرار داد.

خاک

بهترین خاک برای این گیاه ترکیبی از خاک باغچه، پیت (تورب) و مقدار کمی ماسه است و گلدان باید کاملا قابل نفوذ به آب باشد.فصل تعویض گلدان در ابتدای بهار و قبل از شروع رشد آن است. در فصل رشد باید به گیاه کود مایع کامل داده شود.این گیاه به خشکی و کمبود رطوبت هوا بسیار حساس است. کناره برگها در نتیجه کمبود رطوبت، قهوه ای رنگ می شوند و به تدریج می ریزند.

آبیاری

با آب سبک بدون املاح در تابستان هفته ای سه بار و در زمستان هفته ای یکبار  آبیاری شود. هر ماه یکبار با کود های مایع تغذیه شود.

تکثیر

این گیاه بوسیله قلمه علفی ساقه و یا قلمه چوبی، یا خواباندن هوائی زیاد می شود. ساقه دیفن باخیا همانطور که گفته شد، بند بند و یا حلقه دار می باشد. اگر برگهای پائین ساقه از بین رفته اند، می توان ضمن اینکه از چنین گیاهی قلمه گرفت آنرا نیز اصلاح و به فرم طبیعی بازگردانید.

تکثیر به روش قلمه زدن

اگر طول گیاه زیاد باشد 15 سانتیمتر از پایه مادری را نگاهداشته و بقیه آنرا به قلمه های کوچکی تقسیم کرده، به طوریکه که هرکدام از قلمه ها حداقل دارای یک جوانه باشد. این قلمه ها را بطور جداگانه و یا تعدادی از آنها را بطور افقی در روی گلدانی که دارای پیت (تورب) میباشد قرار داده و برای نگاهداری رطوبت گلدان را در کیسه نایلونی بگذارید. پس از چندی قلمه ها ریشه دار خواهند شد و پس از ظاهر شدن برگها، آنها را از کیسه نایلون خارج کنید. باقیمانده پایه مادری نیز بتدریج جوانه زده و گلدان دیگری را بوجود می آورد .

آفتها و مشکلات گیاه

اگر برگها ریز وساقه دارز گشته است  علت آن است که نور ناکافی است وگیاه برای گرفتن نور بیشتر خود را به طرف بالا میکشد.گیاه را به محل روشن تر با نور غیر مستقیم منتقل نمائید.

اگر برگها زرد و زیر آنها تار عنکبوت تشکیل شده است عامل آن کنه قرمز است هر دو هفته یکبار با سم کنه کش گیاه را سم پاشی کنید.

برگها خشک شده وسقوط میکنند.علت آن هوای بسیار گرم است .

اگر برگها وساقه  می پوسد عامل آن نوعی قارچ است که در اثر سرما تولید میشود . سعی کنید گیاه را کمتر غبار پاشی کنید وآن را به محل گرم تر منتقل نمائید.

اگر برگها رنگ پریده وبه سفیدی گرایش پیدار نموده اند : یا نور زیاد است یا احتیاج به تغذیه دارد 
اگر برگهای پائینی زرد ولکه های قهوهای در حاشیه آنها مشاهده میگردد: آبیاری بیش از اندازه است .
اگر برگها رنگ پریده وسقوط میکنند: هوا خیلی سرد است گیاه به محل گرمتری منتقل نمائید.

 تاریخ : سه شنبه 2 تیر 1394 | 01:36 ب.ظ | نویسنده : امین روح الامینی | نظرات
.: Weblog Themes By VatanSkin :.